دو رشته ورزشی آیکیدو و هاپکیدو در دنیای ورزش های رزمی طرفداران خاص خود را دارند و از طرفی این رشته ورزشی هر دو زیر شاخه‌ای از هنر رزمی ژاپنی به نام جوجیتسو هستند که به ترتیب هنر‌های رزمی از ژاپن و کره است. برخی این دو رشته را یکسان و مشابه می دانند در صورتی که تفاوت هایی در این بین خودنمایی می کند
aikido

آیکیدو چیست؟

آیکیدو یک هنر رزمی است که بیشتر بر دفاع تمرکز می‌کند و حرکات تهاجمی بسیار محدودی دارد.
به صورت فیزیکی آیکیدو هنری است که با تغییر مسیر‌ها و جنبش‌های گوناگون نیروی حریف را بازگردانده و در انتها به قفل مفصل‌های حریف می‌انجامد.
در آیکیدو به دفاع کردن از خود بدون رساندن آسیب جدی به حریف باور دارند.
این هنر رزمی به طرفدارانش می‌آموزد تا ضربات حریف را دریافت کنند و از نیروی حریف برای غلبه بر او استفاده کنند.
آیکیدو از دایتو ریو آیکی جوجیتسو مشتق شده که گفته می‌شود موریهه اوشیبا در اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی به خاطر عقاید دین اوموته-کیو این واگرایی را انجام داده است برخی دیگر از تکنیک‌ها و گرفتن‌ها نیز از کنجیتسو ناشی شده‌است.
تمرکز ورزش آیکیدو در مشت و لگدزدن به حریف نیست، بلکه با استفاده از انرژی حریف برای به دست آوردن کنترل حریف (ها) یا دور کردن آن‌ها از خود است. آیکیدو یک هنر ایستا نیست، بلکه تأکید فراوانی بر حرکات و جنبش‌های داینامیک دارد.
هنرجویان ارشد اوشیبا رویکرد‌های مختلفی به آیکیدو داشتند، ولی امروزه آیکیدو در سراسر جهان در سبک‌های مختلفی تدریس می‌شود.

hapkido

هاپکیدو چیست؟

هاپکیدو نوعی هنر رزمی کره‌ای و از انواع دفاع شخصی است و در آن تعداد زیادی ضربات پا و حرکات تهاجمی وجود دارد.
در هاپکیدو از حرکات تکواندو استفاده نمی‌شود، ولی در تکواندو قطعا از حرکات هاپکیدو استفاده می‌کنند.
هاپکیدو تنها از یک منبع منشا می‌گیرد و آن تمرین در دایتو ریو است.
این رشته یکی از تلفیقی‌ترین سبک‌های رزمی محسوب می‌شود که در سراسر جهان و ایران طرفداران و علاقمندان زیادی را به خود جلب نموده است. بنیانگذار هاپکیدو رزمی‌کار کره‌ای چوئی یونگ سول است.
وی یکی از هنر‌های رزمی ژاپنی به نام دایتو ریو آیکی جوجوتسو را در ژاپن آموخته بود.
وی پس از جنگ جهانی دوم به کره جنوبی بازگشته و آموزش هنر رزمی خود را با تلفیق تکنیک‌های رشته‌های ژاپنی جودو (که خود از سبک‌های منشعب شده از جوجیتسو محسوب می‌شود)، کره‌ای تکواندو و تانگ سو دو آغاز کرد.
در هاپکیدو از اطلاعات نقاط حساس عصبی، تکنیک‌های قفل مفصل، انواع فنون گلاویزی و پرتابی، ضربات مشت و لگد و سلاح‌های سنتی از جمله خنجر، شمشیر، طناب، نانچاکو، عصا، بادبزن و انواع چوب برای غلبه بر حریف استفاده می‌شود. نام این رشته مشابه آیکیدو است در حالی که شباهت کمی دارند.
یک داستان بسیار جالب در مورد پیدایش هاپکیدو وجود دارد که روزی روزگاری مستخدم یک استاد آیکیدو در ژاپن، آیکیدو را از استاد فرا گرفت و تدریس این هنر رزمی تحت تاثیر حرکات کره‌ای را در کشور کره آغاز کرد.

ریشه مشترک آیکیدو و هاپکیدو

هنگامیکه در اکثر کتاب‌ها تاریخچه هاپکیدو را می‌خوانیم به این مسئله اشاره شده است که دارای ریشه مشترکی با آیکیدو است.
ریشه مشترک این دو هنر رزمی به هنر رزمی دایتوریو بر میگردد.
در جزیره هوکایدو که یکی از چهار جزیره اصلی ژاپن است مردی به نام سوکاکو تاکدا زندگی میکرد.
وی که استاد مسلم هنر رزمی به نام دایتوریو آیکی جوتسو بود به افراد مختلفی این هنر رزمی را سال‌ها در انحصار خانواده تاکدا مانده بود، آموزش داد.

تفاوت بین آیکیدو و هاپکیدو چیست؟

  • آیکیدو و هاپکیدو هر دو زیر شاخه‌ای از هنر رزمی ژاپنی به نام جوجیتسو هستند که به ترتیب هنر‌های رزمی از ژاپن و کره است.
  •  آیکیدو یک هنر رزمی تدافعی و معنوی است در حالی که هاپکیدو تهاجمی‌تر است و در آن از ضربات پا و حمله استفاده می‌شود.
  •  در واقع هاپکیدو پس از بازگشت مستخدم به کره پس از ۳۰ سال آموختن آیکیدو و ادغام با حرکات کره‌ای ساخته شد، زیرا در آن زمان کره به تازگی از سلطه ۴۰ ساله ژاپن رها شده بود و هر چیز مرتبط با ژاپن نگاه منفی به همراه داشت.

از این رو در آیکیدو بیشتر از حرکات چرخاندن مچ و زمین زدن حریف استفاده می‌شود در حالی که در هاپکیدو کار با تهاجم و حمله شروع می‌شود.
+این حرکات تهاجمی در آیکیدو تا زمانی که فرد کمربند مشکی را دریافت نکند به او آموزش داده نمی‌شود.