شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که کدام ورزش رزمی واقعا مادر دفاع شخصی است؟! و یا کدام ورزش رزمی بهتر است؟!

خیلی از رشته های رزمی چنین تصور را دارن که ورزش رزمی آنها مادر دفاع شخصی است اگر پای دلیل و منتطقشان بنشینید خیلی دلیل محکم و حرکات جالبی در مورد سبک خودشان به شما نشان میدهند که شما به این نتیجه برسید که واقعا سبک انها مادر دفاع شخصی است که البته ناگفته نباشد حرف انها هم درست است هر رزمی کاری برای دفاع در مقابل حملات مهاجم واکنشی دارد اما بیاید کمی این موضوع را بهتر بررسی کنیم که واقعا کدام ورزش رزمی مادر دفاع شخصی است.

شما میتوانید خودتان سبک رزمی را به صورت اختیار انتخاب کنید.اول از همه از شما میپرسم که میخواهید با مشت یا با پاه کار کنید؟هجومی میخواهید یا دفاعی یا هر دو مورد؟ اگر از اون افرادی هستید که برایتان فرقی نمیکند با مشت باشد یا با پاه ولی قطعا هردو مورد هم باشد چه بهتر و هم دفاعی و هم هجومی باشد.خب جواب قانع کننده ی دادید؟ پس همه ی موارد شد حالا یک سوال اگر موقع حمله شما به فرد ان ایکیدو کار باشد و مسیر نیروی شما را بدون هیچ زحمتی و قدرتی به خودتان برگردوند چی؟؟؟ همانطور که بارها گفته بودیم آیکیدو یک ورزش کاملا دفاعی است که با واکنش حریف مهاجم تبدیل به یک حمله کننده میشود! و بسیار هم اسیب جدی به شما وارد میکند!

اگر نتیجه گیری کلی بکنیم تمام ورزش های رزمی در سبک خودشان بهترین و کاربردی هستن فقط این تصمیم شما است که کدام سبک را انتخاب میکنید

مبارزه تن به تن؟ و یا دفاع مرگبار؟

و در اخر آیکیدو به شما ثابت خواهد کرد که مادر دفاع شخصی است چون تخصص ان فقط دفاع کردن در برابر حملات مهاجمین است…